Dul Maaşı Ne Kadar 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat eden geride kalan eş ve çocuklarına destek ödenekleri sağlamaktadır. Aylık olarak ödenen bu ödeneklere dul ve yetim aylığı ya da ölüm aylığı denilmektedir. Eşi vefat eden geride kalan eşin ve çocuklarının kimseye muhtaç olmadan hayatlarına devam edebilmelerinin amaçlandığı bu ödenekler devlet destekli olup belirli şartları karşılayan eşi vefat etmiş tüm dul kalmış vatandaşlara verilebilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim aylığı alabilmek için ilk önce ölen eşin sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir. Sigortalı eş vefat ettikten sonra kalan hak eşi ve çocuklarına geçmektedir. Vefat eden sigortalı eşin kadın ya da erkek olması bir önem arz ettirmemektedir. Aynı zamanda çocuklarda da kız erkek ayrımı yapılmamaktadır. Farklılık sadece kız ve erkek çocukları arasında alacakları aylığın miktarında yapılmaktadır. Kız çocukları vefat eden anne ya da babadan kalan yetim aylığını yaş sınırı olmadan evleninceye kadar alabilmektedir. Erkek çocuklarında durum daha farklıdır. Erkek çocukları vefat eden anne ya da babadan ötürü aldıkları yetim aylığını eğer öğrenim görmüyorlarsa 18 yaşına kadar alabilmektedirler. Erkek çocukları eğer orta öğrenim görüyorsa bu sınır 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görüyorlarsa da 25 yaşına kadar yükselmektedir.

Dul Maaşı Tutarı 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dul ve yetim maaşı ödemesi yaparken hak sahiplerini farklı oranlarda değerlendirerek aylık ödemektedir. Bakanlığın hesapladığı aylık ödeme oranları:

  • Vefat eden sigortalı kişinin eğer çocuğu varsa kalan eşinin maaşı, maaşın %50’si olarak hesaplanmaktadır.
  • Vefat eden sigortalı kişinin eğer çocuğu yok ise kalan eşin maaşı, maaşın %75’i olarak hesaplanmaktadır.
  • Vefat eden kişinin eğer bir tane çocuğu varsa çocuğun maaşı, maaşın %25’i olarak hesaplanmaktadır.
  • Vefat eden kişinin eğer birden fazla çocuğu var ise çocukların maaşı, maaşın %25’i olarak hesaplanmaktadır.
  • Eğer anne ve baba da vefat etmiş ise çocuğun maaşı, maaşın %50’si olarak hesaplanmaktadır.

2019 yılında güncel olarak en düşük dul maaşı 551,00 TL’dir. Yetim maaşı ise 275,00 TL’dir.

2020 yılında ise daha bir netlik kazanmadığı halde, en düşük dul maaşının 650,00 TL olması, yetim aylığının ise 350,00 TL olması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*