Engelli Maaşı Ne Kadar 2020

Engelli maaşı evde bakım maaşı olarak da bilinen ağır engelli vatandaşlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen devlet destekli bir yardım türüdür. Evde bakım maaşı, ağır engelli olarak görülen vatandaşların birinci derecedeki yakınlarına ödenir. Vatandaşlar, ikamet ettikleri il ya da ilçelerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne veya toplum merkezlerine başvuruda bulunabilmektedirler. Engelli maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aylık olarak ödenmektedir.

Toplum tarafından dışlanan ya da görmezden gelinen engelliler problemi gün geçtikçe azalmaya başlamıştır. Bu uygulama ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı da engelli vatandaşlara ve ailelerine sahip çıkmaktadır. Önceden 3 aylık olarak ödenen engelli maaşı son düzenleme ile aylık ödenmeye başlamıştır. Yasal olarak 2022 maaşı denilen engelli maaşını alabilmek için de belirli kriterleri karşılıyor olmak gerekmektedir.

2020 Engelli Maaşı Tutarı

2022 maaşı adıyla resmiyet kazanan engelli maaşı ödenekleri de herkese aynı miktarda değildir. Engellilik derecesine göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ödenecek maaşta değişikliğe gitmektedir. Öncelikle engelli olan kişinin, engelinin yetkili hastanelerce onaylanıp belgelendirilmesi gerekmektedir. Yetkili hastanelerin belirlediği engel oranına göre de engelli vatandaşın alacağı engelli maaşı miktarı değişmektedir.

Engelli maaşı ödemesi için devletin koyduğu belirli şartlar vardır. Engelli maaşı ödemesini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2022 sayılı Kanun hükümlerine göre yapmaktadır. 2022 sayılı kanuna göre ise engelli maaşı ödemeleri üç farklı yol ile ödenmektedir.

  • 18 yaşından büyük olup, engellilik oranı %70 ve üzerinde olanlar
  • 18 yaşından büyük olup, engellilik oranı %40 ve %69 arasında olanlar
  • 18 yaş altı engelli yakını olanlar

Bu üç koşuldan birini karşılıyor olmak, engelli maaşı başvurusu için yeterlidir. Ancak bunun üzerine devletin koyduğu birkaç kriter daha vardır.

2022 Kanunu’nun engelli kişilerden istediği ekonomik şartlar da bulunmaktadır. Öncelikle engelli maaşı ödemesi için ev içerisindeki kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinin altında kalması gerekmektedir. Her yıl değişen asgari ücretle beraber bu oran da değişmektedir. En son güncel asgari ücrete göre bu oran 609,60 TL olmuştur.

2022 engelli aylıkları güncel olarak;

  • %40 ve %69 arası engellilik durumu olanlara 480,00 TL
  • %70 ve üzeri engellilik durumu olanlara 720,00 TL
  • Evde bakım aylığı ise 1305,00 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*