HGS Müşteri Hizmetleri

HGS’nin açılımı ‘’Hızlı Geçiş Sistemi’’ şeklindedir. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin pasif RFID teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiği bir ücretlendirme sistemidir. Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanan bir ücretlendirme sistemidir. Yüz binlerce araçta kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), 17 Eylül 2012’den bu yana köprü ve otoyollarda ücretli geçiş için zorunlu hale getirilmiştir. HGS, köprü ve otoyollardan alınan geçiş ücretinin tahsili için kullanılan sistemdir. KGS’nin (Kartlı Geçiş Sistemi) alternatifi, OGS’nin (Otomatik Geçiş Sistemi) avantajlısıdır. Hızlı Geçiş Sistemi’nin trafik karmaşasını önlemesi veya azaltması gibi pek çok avantajı bulunmaktadır.

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), 2012’den bu yana köprü ve otoyollarda geçiş için zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Ücretli yollardan geçen vatandaşlar mutlaka araçlarına HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) veya OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) alımı yapmalıdırlar. Eğer vatandaşlar HGS ya da OGS alımı yapmazlarsa oldukça fazla ücret ödemek zorunda kalırlar. HGS ya da OGS alımı yapmazsanız sistem gişelerden en uzak mesafeyi hesapladığından, fazla ücret ödemek durumunda kalırlar. HGS’lerinizi aracınızı aldıktan sonra PTT şubelerinden alabilirsiniz. HGS ile ilgili okumama, HGS bakiye sorgulama ve HGS ile ilgili tüm durumlarda HGS Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Numarası

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birkaçı: HGS bakiyemi nasıl öğrenirim, HGS geçişlerinde kaçak uyarısı alıyorum, kaçak uyarısını alma sebebim nedir, HGS geçişlerimi nasıl öğrenebilirim, müşteri hizmetleri sayfasına kayıt olmak için ne yapmalıyım, arabamı sattıktan sonra HGS’mi ne yapmalıyım ve daha birçok konuyu vatandaşlar merak etmektedirler. HGS Müşteri Hizmetleri Numarası ile bu konularla ilgili sorularınızı cevaplandırabilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili vatandaşların sormak istedikleri ne varsa arayıp müşteri hizmetlerine ulaşabilirler. Bu tip durumlarda HGS Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma seçeneği ile hemen müşteri hizmetlerini 0850 460 60 60 veya 444 1 788 numaralarını tuşlayabilirsiniz. Geçişlerle ilgili sormak istediğiniz ne varsa öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*